Результати проекту: Зміцнення спроможності Харківської обласної клінічної лікарні
- olenalitviniuk
- 3 дні тому
- Читати 3 хв
Команда UA Brokers Without Borders завершила проєкт зі зміцнення спроможності Харківської обласної клінічної лікарні — ключового медичного закладу регіону — надавати допомогу постраждалим із мінно-вибуховими травмами.
У фокусі проєкту — ключові відділення закладу, які надають допомогу постраждалим від вибухів: хірургічне відділення та відділення голови й шиї, що, зокрема, спеціалізується на лікуванні наслідків акустичних травм.
Контекст
Ризик отримання мінно-вибухових травм (МВТ) для жителів Харківської області є одним із найвищих в Україні. Адже через неї проходить лінія фронту, більшість населених пунктів перебувають під постійними обстрілами, а близько 40% територій вважаються забрудненими вибухонебезпечними предметами. Через складність лікування МВТ пацієнти, що їх отримали (майже 5,5 тисячі людей у 2023-2024 роках), скеровуються до головного медичного закладу Харківщини — Харківської обласної клінічної лікарні.
"Коли до нас привозять пацієнта з мінно-вибуховими травмами, пошкодження часто зачіпають кілька органів одночасно. Нашим лікарям потрібно швидко оцінити стан пацієнта, визначити пріоритети порятунку та не пошкодити здорові органи. Це особливо важливо під час масових обстрілів. Одного разу до лікарні протягом лише однієї години доставили понад 40 постраждалих. Хірурги негайно почали працювати у всіх операційних, проводячи складні втручання в умовах екстремального навантаження", — розповідає генеральний директор лікарні Руслан Врагов.
Проте навіть цей ключовий заклад відчуває брак сучасного обладнання для основних відділень, що задіяні у медичній допомозі при МВТ — хірургічного та ЛОР-відділення. Це негативно впливає на тривалість операцій, підвищує їх інвазивність та, відповідно, збільшує ризики для пацієнтів.
Мета проєкту
Скорочення часу та підвищення ефективності пошуку уламків в рані при МВТ під час хірургічного втручання.
Підвищення рівня діагностики та ефективності проведення операцій при ураженнях органів слуху від МВТ.
Що було зроблено
Проєкт передбачав постачання обладнання та навчання персоналу:
Рентген-прозорий стіл: Пришвидшено пошук уламків, зменшено інвазивність і тривалість операцій, знижено ризики для пацієнтів.
Мікроскоп для ЛОР-операцій: Забезпечено точність та ефективність лікування слухових травм, що дозволило проводити складні операції з відновлення слуху.
Отіатричний бор: Покращено якість та малоінвазивність операцій при акустичних травмах.
Навчання для лікарів:
Навчання для отоларингологічного відділення дозволило покращити кваліфікацію медперсоналу в діагностиці та лікуванні складних травм органів слуху;
Навчання для хірургічного відділення зміцнило експертизу у проведенні операцій при МВТ, зокрема в техніках вилучення уламків і в організації медичної допомоги під час масових надходжень поранених.
Тренінг з ультразвукової діагностики надав фахівцям практичні навички для швидкої оцінки стану пацієнтів у разі масових надходжень пацієнтів із МВТ.
"Використання надзвичайно потужних снарядів стало основним фактором, через який акубаротравми (ураження слухового та вестибулярного апаратів — прим. ред.) є найпоширенішими ушкодженнями", — розповідає отоларинголог Михайло Калашник. "Спершу стабілізуємо постраждалих, знімаємо загрозу життю, а вже потім переходимо до відновлення слуху, адже навіть часткова втрата слуху сильно впливає на якість життя."

Результати:
Надано три одиниці критично важливого обладнання.
Більше 70 фахівців Харківської обласної клінічної лікарні та 91 фахівець із лікарень Сумської, Запорізької, Одеської, Херсонської, Миколаївської, Чернігівської, Івано-Франківської та інших областей пройшли навчання у форматах онлайн та офлайн.
Лише в межах реалізації цього проєкту за допомогою наданого обладнання було проліковано 180 пацієнтів з мінно-вибуховими травмами.
"В Інституті отоларингології ім. проф. О. С. Коломійченка НАМН України курси підвищення кваліфікації для ЛОР-лікарів проводять із 1999 року, і за цей час їх відвідали понад 600 медиків. Проте дводенний тренінг, організований фондом "Українські брокери без кордонів", став першим із початку повномасштабної війни", — зазначив Олег Борисенко, завідувач відділення мікрохірургії вуха та отонейрохірургії Інституту, доктор медичних наук, професор.

Донори
Проєкт здійснено за підтримки ПРООН у межах проєкту «Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні» та за фінансової підтримки уряду Японії.
Commentaires